Jesteś tutaj: › AKTUALNOŚCI :: Wielki Tydzień to czas refleksji i radości...
AKTUALNOŚCI

Wielki Tydzień to czas refleksji i radości...

Czyli kilka informacji o tym co za nami i przed nami...

  • W niedzielę 18 marca minęło 5. miesięcy od nawiedzenia naszej Parafii przez Matkę Bożą w znaku Ikony Jasnogórskiej. Upamiętniliśmy to wydarzenie czuwaniem modlitewnym po Mszy św. wieczornej, które przygotowała schola młodzieżowa „Agape”.

  • W niedzielę 25. marca nasza Diecezja przeżywała jubileusz XX- lecia swego istnienia. Przedtem należeliśmy do Diecezji Włocławskiej, która powołana została w XII wieku.

  • W dniu 26 marca, w Święto Zwiastowania Pańskiego, ks. bp Teofil Wilski udzielił w naszej świątyni Święceń Diakonatu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu: klerykowi Wiktorowi Fengerowi pochodzącemu z naszej Parafii oraz klerykowi Piotrowi Przybyłowi pochodzącemu z Kępna. Święcenia Diakonatu w naszej świątyni stanowią wyjątkowe wyróżnienie, tym bardziej, że przeżywamy Rok Jubileuszowy- XXV- lecia. Mamy nadzieję, że wydarzenie będzie posiewem nowych i licznych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego.  Diakon może głosić Słowo Boże, udzielać sakramentu Chrztu Świętego,  przewodniczyć liturgii pogrzebu oraz innym nabożeństwom. Tegoroczni Diakoni naszego seminarium święcenia kapłańskie otrzymają 24 maja w Katedrze Kaliskiej.

  • Rekolekcje dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 17 odbyły się w dniach 28-30.03.2012 (środa-piątek), dla dorosłych w dniach 29-31.03 (czwartek-sobota).

  • Niedziela Palmowa upamiętniająca uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy przypada  1 kwietnia. W tym dniu młodzież naszej diecezji uczestniczyła w diecezjalnej pielgrzymce na Górze Krzyża pod Ostrzeszowem.

  • 2. kwietnia czuwaniem modlitewnym upamiętnimy VII rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II.

  • 5. kwietnia – Wielki Czwartek. Rano w Katedrze ksiądz Biskup święci oleje, które później używamy do sakramentów świętych w parafiach. Uroczysta Msza św. w naszej świątyni o godz. 18:30 z udziałem dzieci pierwszokomunijnych, dla których zostaną poświęcone medaliki i świece. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji (tzw. ciemnica).

  • 6. kwietnia- Wielki Piątek. W tym dniu nie sprawuje się Eucharystii. Wielkopiątkowa liturgia upamiętnia zwycięstwo odniesione przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa na Golgocie. W liturgii używamy szat koloru czerwonego,  symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu. Liturgia rozpoczyna się wyjątkowym znakiem pokutnym-  kapłan w imieniu wszystkich leży przed ołtarzem krzyżem. Dalej następuje Liturgia Słowa Bożego. Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża. Po niej Komunia święta, a następnie przeniesienie Najświętszego Sakramentu w procesji eucharystycznej do Grobu Pańskiego. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Liturgia w naszej świątyni rozpoczyna się o godz. 18:30.

  • 7. kwietnia- Wielka Sobota. W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa. W Polsce tradycyjnie wierni przynoszą w tym dniu w koszach potrawy wielkanocne do poświecenia.

       - Liturgia Wigilii Paschalnej jest najważniejszą celebracją w Roku Liturgicznym. Biały kolor szat liturgicznych wyraża chwałę i radość Zmartwychwstania Pańskiego.

       - Liturgia Światła - Przed kościołem kapłan święci ogień, od którego zapala się Paschał – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Następnie kapłan wnosi zapalony Paschał do świątyni, okadza go i śpiewa Orędzie wielkanocne.

       - Liturgia Słowa jest rozbudowana. Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu kapłan intonuje hymn „Chwała na wysokości”-  uderza się we wszystkie dzwony, grają organy. Potem kapłan czyta Ewangelię i wygłasza homilię.

        - Liturgia Chrzcielna- śpiewana jest Litania do Wszystkich Świętych, po której kapłan błogosławi wodę i odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne. Liturgię rozpoczynamy o godz. 18:30.

 

  • Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego- Procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem jest radosnym ogłoszeniem Zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem do radości. Rozpoczyna się w naszej świątyni o godz. 6:00. Od  Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego krzyż przy ołtarzu ozdobiony jest czerwoną stułą na znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią, piekłem i szatanem.

                                                                             

                                                                         Ks. Prałat Stanisław Tofil

                                                        Proboszcz Parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła

                                                                                     w Kaliszu

...#...