Jesteś tutaj: › AKTUALNOŚCI :: Bezpieczeństwo w świątyni 2021

Bezpieczeństwo w świątyni 2021

Trzeci atak koronawirusa zmusza nas do wielkiej ostrożności.

Bezpieczeństwo w świątyni 2021
Trzeci atak koronawirusa zmusza nas do wielkiej ostrożności. Przyjmując Komunię Świętą do ust, musimy pamiętać, że przy otwieraniu ust wydychamy wraz z powietrzem zarazki, których nie zdezynfekujemy w tym momencie a one mogą osiadać na ręce kapłana, który po chwili udziela Komunii Świętej następnej osobie Gdy przyjmujemy Komunię Świętą na rękę, możemy dłoń wcześniej zdezynfekować.
Ciągle żyjemy w zagrożeniu koronawirusem i dlatego ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny zalecanych przez służby medyczne, państwowe i kościelne, abyśmy czuli się bezpiecznie na co dzień, w domu, w pracy, ale także w kościele podczas modlitwy i przyjmowania Komunii św. W naszej społeczności, dla porządku, zechciejmy wszyscy przyjąć zasady, które nam mogą pomóc i zastosujmy możliwe dla nas warunki bezpieczeństwa.
Wchodząc do świątyni możemy zdezynfekować dłonie. W świątyni staramy się zachować dystans. Przyjmowanie Komunii Świętej na rękę nie oznacza braku szacunku dla Eucharystii, lecz jest nawiązaniem do tradycji Kościoła a dzisiaj dodatkowo jest znakiem miłości bliźniego oraz uszanowaniem wrażliwości tych, którzy przyjmują Komunię po nas. Podchodzimy do komunikującego kapłana spokojnie, bez dodatkowych, nerwowych ruchów, w pewnej odległości, bez skłaniania głowy, pochylania się nad puszką z Najświętszym Sakramentem. Układamy jedną dłoń na drugiej, tworzymy kształt łódki w poziomie, by postać eucharystyczna nie zsunęła się. Ułożone dłonie podnosimy w miarę możliwości do góry, na wysokości klatki piersiowej. Po położeniu przez kapłana Eucharystii na dłoni, robimy krok w prawo lub w lewo i zatrzymujemy się, by spożyć Eucharystię.
W tym czasie następna osoba podchodzi do Komunii. Maseczkę zdejmujemy przed podejściem do kapłana i chowamy ją tak, by nie przeszkadzała w czasie Komunii Świętej. Nie klękamy, co może utrudnić pracę i powodować zamieszanie. Komunię Świętą udzielamy na rękę a w przypadkach wyjątkowych do ust. Stosując się do tych prostych zasad okazujemy sobie nawzajem szacunek. Pokazujemy, że zależy nam na zdrowiu własnym i naszych bliźnich i to, że mamy troskliwe i wrażliwe serce. Aktualna sytuacja epidemiczna i nałożone restrykcje są trudne dla nas wszystkich, ale musimy pamiętać, że ich celem jest troska o życie i zdrowie nasze i naszych bliskich. Wszystkich prosimy o przyjęcie ze zrozumieniem i cierpliwością nałożonych ograniczeń. W modlitwie naszej pamiętajmy także o tych osobach, które poświęcają swoje życie i zdrowie w służbie społecznej. Niech udział we Mszy Świętej, spowiedź, adoracja, czytane Słowo Boże, staną się dla nas źródłem odwagi i duchowej siły. Ks. Stanisław Tofil