Jesteś tutaj: › AKTUALNOŚCI :: Triduum Paschalne

Triduum Paschalne

Tajemnica Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego

Wieczorne, uroczyste Liturgie Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty skupiały się na przeżywaniu Wielkiej Tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego. Wielkoczwartkowa Msza św. Wieczerzy Pańskiej jest bowiem wspomnieniem ustanowienia przez Chrystusa dwóch ważnych sakramentów; Eucharystii i Kapłaństwa. Dlatego wśród uczestników, ważne miejsce zajmowały dzieci, które w maju po raz pierwszy przyjmą Jezusa w Eucharystii. Na zakończenie Liturgii w procesji z ich udziałem przeniesiono Najświętszy Sakrament do tzw. „Ciemnicy” w dolnym kościele. Ciemnica upamiętnia modlitwę Jezusa w Ogrójcu. Wierni modlili się i adorowali Najświętszy Sakrament przez następne dni. W Wielki Piątek - w godzinę śmierci Chrystusa (15.00) - uczestniczyli w ostatniej Drodze Krzyżowej. Wieczorna Liturgia tego dnia skupiała się na rozważaniu męki i śmierci Pana Jezusa. W tym dniu nie sprawuje się Mszy św. Sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej, podczas której najważniejszym momentem jest uczczenie i adoracja Krzyża Św. Po komunii świętej następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu w tzw. Bożym Grobie. Wierni mogli modlić się do późnych godzin wieczornych. W Wielką Sobotę cały dzień trwała modlitwa przy grobie, nie odprawia się Mszy św. Dopiero wieczorem odprawiana jest uroczysta Msza, która rozpoczyna radosne świętowanie Wielkanocy. Tradycją jest tez świecenie pokarmów spożywanych w Wielkanoc. Jak co roku pokarmy święcono w dolnym kościele. Tradycyjnie Rezurekcja w naszym kościele odbyła się w Niedzielę Wielkiej Nocy rano o godz. 6.00. Radosne śpiewy i bicie dzwonów w czasie procesji po placu kościelnym ogłosiły mieszkańcom całego osiedla, że Zmartwychwstał Pan nad Panami.