Jesteś tutaj: › AKTUALNOŚCI :: Odpust

Odpust

Nasza parafia pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Kaliszu przeżywa w tym roku jubileusz 25-lecia.

Tegoroczny odpust parafialny w dniu Patronów (29 czerwca),  szczególnie wpisał się w powyższe obchody i był jednym z  punktów programu zamieszczonego w Opiekunie nr 12 (368) 2012. Uroczystej liturgii o godz. 18:00 przewodniczył J.E. Ks. bp senior Teofil Wilski koncelebrowanej z Ks. prałatem Stanisławem Tofilem. Świątynię wypełnili wierni: m.in. dzieci pierwszokomunijne, asysta, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola „Agape”, młodzież, dorośli parafianie i goście. Tym razem w procesji wejścia szła wielopokoleniowa delegacja z relikwiami bł. Jana Pawła II  przekazanymi dla  parafii przez Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego  Stanisława Kardynała Dziwisza. Ks. Biskup Teofil Wilski pozdrowił wiernych, a po nim Ks. prałat Stanisław Tofil witając- wyraził radość wszystkich zebranych z wyjątkowego spotkania liturgicznego: odpustu parafialnego, bierzmowania i  wprowadzenia relikwii. W naszej świątyni znajdują się:  Kamień Węgielny  i obraz Matki Bożej Królowej Pokoju pobłogosławione przez papieża Jana Pawła II w czasie pielgrzymek  do Ojczyzny. Mamy nadzieję- podkreślił witający- że kolejna obecność bł. Jana Pawła II w znaku relikwii przyczyni się do umocnienia nas w wierze.

Następnie Pasterz parafii poprosił Ks. Biskupa o sprawowanie Eucharystii i umocnienie naszej młodzieży Darami Ducha Świętego.

W homilii Ks. Bp wyjaśnił pojęcie Kościoła jako Domu bliskiego każdemu człowiekowi. W drugiej części zwrócił się do oczekujących na  bierzmowanie i wskazał im obecne niebezpieczeństwa. Wyliczając dary Ducha Świętego, ukazywał Ich rolę w życiu młodego człowieka jako źródło energii duchowej.

W czasie bierzmowania- jak całej liturgii- atmosfera była pełna majestatu i spokoju.

Po Komunii św. młodzież podziękowała Ks. Biskupowi, kapłanom pracującym w parafii, a zwłaszcza ks. Adamowi Mikulskiemu, którzy przygotował ich do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

Jak codziennie w tym miesiącu odprawiono nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Spotkanie liturgiczne zakończono błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Po nim wszyscy uczestnicy Liturgii oddali cześć relikwiom przez indywidualne ucałowanie, bierzmowani  otrzymali  „Modlitewnik bł. Jana Pawła II”.

Po zakończonej liturgii Ks. Biskup Teofil z Ks. proboszczem i grupą wiernych przeszli na zewnątrz świątyni, gdzie Ekscelencja dokonał oficjalnego posadzenia „drzewka 25-lecia”.

Całość modlitewnego spotkania w dniu uroczystości św. Ap. Piotra i Pawła ukazała nam, że wszyscy  zjednoczeni wiarą i modlitwą potrafią być razem, jak w jednym domu.

Ks. Stanisław Tofil