Jesteś tutaj: › AKTUALNOŚCI :: Parafia naszym domem

Parafia naszym domem

Przeżyliśmy okres Bożego Narodzenia jako radosny czas naszych spotkań rodzinnych, a noc sylwestrowa uświadomiła nam przemijalność naszego życia. Za nami tak dużo wartościowych wydarzeń a Nowy Rok 2012 to czas, jaki Bóg nam daje do rozwiązania wielu niewiadomych. Na przestrzeni 25 lat przeżyliśmy:
- powołanie naszej parafii jako wspólnoty,
- budowę świątyni jako wspólnego „Domu modlitwy",
a jako wspólnotę- jednoczyły nas w tym „Domu modlitwy" szczególne wydarzenia:
- sprowadzenie do naszej świątyni obrazu Matki Bożej Królowej Pokoju,
- nawiedzenie naszej parafii przez Matkę Bożą w znaku figury fatimskiej,
- błogosławieństwo obrazu Matki Bożej Królowej Pokoju przez bł. Jana Pawła II ,
- nawiedzenie parafii przez św. Józefa kaliskiego,
- misje Miłosierdzia Bożego i obecność obrazu Miłosierdzia Bożego w naszej parafii,
- nawiedzenie naszej parafii przez Matkę Bożą w znaku Ikony Jasnogórskiej.

Wydarzenia te pomogły zjednoczyć mieszkańców osiedla wokół sakramentów świętych i we wspólnym, wybudowanym „Domu modlitwy". Pomogły żyć w „komunii z Bogiem i ludźmi", a wszystko to oprzeć o dar miłości pochodzący od Boga. Mieszkańcy osiedla uświadomili sobie, że są członkami Kościoła, że są bliscy sobie jako bracia i siostry w Chrystusie. Uświadomili sobie, że są wspólnotą, w której należy sobie wzajemnie pomagać. W pracy tej pomogły różne grupy duszpasterskie istniejące w parafii. Wszystkie działania duszpasterskie prowadziły parafian do doświadczenia wspólnoty parafialnej jako wspólnego domu na naszym osiedlu. Szczególnym doświadczeniem wspólnoty parafialnej jest niedzielna Eucharystia, jako dzień dla Boga, dla człowieka, dla rodziny: dzień wypoczynku i modlitwy, ale i zauważenia, że człowiek jest istotą społeczną.
Obecny rok kalendarzowy w duszpasterstwie przeżywać będziemy pod hasłem „Kościół naszym domem". To hasło rozwinął list pasterski naszego ks. biskupa czytany w drugi dzień świąteczny. Pasterz diecezji apelował, byśmy robili wszystko, aby domem była każda rodzina, parafia, wspólnota, ale także ojczyzna. W domu rodzinnym , a tym bardziej w świątyni, rodzice i dzieci przeżywają fizyczną i duchową jedność z sobą i z Bogiem.

Nawiedzenie naszej parafii przez Matkę Bożą w znaku Jasnogórskiego Obrazu (18-19. 10. 2011r.) było szczególnym doświadczeniem wiary Boga. Zapadło głęboko w pamięci, a pamiątki w postaci zdjęć i filmów są okazją do ciągłości doświadczeń religijnych. Wielu parafian przed obrazem Matki Bożej złożyło dary duchowe, postanowienia naprawy życia. Przeżycia duchowe w czasie nawiedzenia uświadomiły nam wszystkim potrzebę obecności we wspólnocie, pod wspólnym dachem. Parafia jest naszym wspólnym domem, a jej sercem, jak mówił ks. biskup, jest świątynia. W tym roku będziemy dziękować Bogu za 25 lat naszej wspólnoty parafialnej, która postawiła na osiedlu Bogu Dom. Rozpoczynamy przygotowania do jubileuszowych uroczystości. Jesteśmy wspólnotą, musimy troszczyć się o nasz dom, nasze życie duchowe, duszpasterskie. Wszystkich zapraszam do współpracy.

W najbliższym czasie czekają nas następujące uroczystości:
• styczeń - wizyty duszpasterskie - kolęda
• 13 stycznia- nabożeństwo do Matki Bożej Fatimskiej (jak każdego 13- każdego miesiąca) (godz. 18:30)
• 23 stycznia- nabożeństwu ku czci św. o. Pio (godz. 18:30)
• 25 stycznia- nabożeństwo do Matki Bożej Królowej Pokoju (godz. 18:30)
• 2 lutego - święto Ofiarowania Pańskiego (Msze św. o godz. 7:00, 8:30, 17:00 /dla dzieci/, 18:30)
• 13 lutego- nabożeństwo do Matki Bożej Fatimskiej (jak każdego 13- każdego miesiąca)
• 22 lutego - Środa Popielcowa (Msze św. o godz. 7:00, 8:30, 17:00, 18:30)
• 23 lutego- nabożeństwu ku czci św. o. Pio (godz. 18:30)
• 25 lutego- nabożeństwo do Matki Bożej Królowej Pokoju (godz. 18:30)

Ks. prałat Stanisław Tofil
Proboszcz parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Kaliszu