Jesteś tutaj: › AKTUALNOŚCI :: Maryja szła ulicami Dobrzeca
AKTUALNOŚCI

Maryja szła ulicami Dobrzeca

. . . A Maryja szła ulicami naszego osiedla i swym matczynym wzrokiem spoglądała na wszystkich. . .

   ... A Maryja szła ulicami naszego  osiedla
      i swym matczynym wzrokiem spoglądała na wszystkich...

Wiele razy to my podążaliśmy do Niej, czy to na piechotę, czy autokarem wraz z dziećmi rocznicowymi, czy rodzinnie samochodem. Tym razem to Ona, Matka Boża Częstochowska zagościła w progach naszej rodzimej świątyni w dniach 18-19 października 2011 roku. 
 O. Jarosław Obroślak z dnia na dzień coraz gorliwiej przygotowywał nas do spotkania z Maryją w kopii Cudownego Obrazu Czarnej Madonny. W międzyczasie z pomocą multimediów pokazywał, jak nawiedzenia przebiegały w innych parafiach. Także wieczorne apele gromadziły liczne rzesze wiernych. Na szczególną uwagę zasługuje tu fakt, że uczestniczyła w nich bardzo duża ilość dzieci.
 Sobotni dzień spowiedzi przy konfesjonałach zgromadził wielu, chcących z czystym sercem powitać Matkę Bożą. A spowiadało kilkunastu kapłanów. Także niedzielna procesja różańcowa ulicami osiedla zgromadziła rzesze parafian, pomimo późnej pory.


 W końcu nadeszła długo wyczekiwana chwila, 18 października, godz.17.00. W procesji z kościoła wyruszyły na powitanie delegacje niosące obraz, poczty sztandarowe, różne grupy duszpasterskie, kapłani z Księdzem Biskupem Stanisławem Napierałą na czele, w końcu wierni, chcący wziąć udział i zapamiętać te wyjątkowe chwilę. 


 Kiedy w pobliże kościoła nadjechał „Mariobus” poprzedzony wozem straży pożarnej na sygnale i delegacja z parafii św. Michała Archanioła w Dobrzecu, wszyscy ze wzruszeniem oczekiwali otwarcia i powitania z Obrazem. Kiedy Ojciec Kustosz otworzył samochód i wizerunek pojawił się oczom wiernych, najpierw przywitali go proboszcz parafii, ks. prał. Stanisław Tofil oraz ks. bp Stanisław Napierała, składając pocałunek na ramie. Potem w procesji poszczególne delegacje przejmowały Obraz. Na powitanie Matki Bożej przybyły bardzo liczne rzesze ludzi.
 Po procesjonalnym wejściu do świątyni parafialnej nastąpiło powitanie cudownego wizerunku przez przedstawicieli w parafii, a także przez proboszcza, ks. prał. Stanisława Tofila, który mówił ze wzruszeniem „Przygotowaliśmy nasze serca i naszą świątynię dla Ciebie, Matko. Pani Jasnogórska, pomóż wszystkim w naszej parafii cierpliwie, z Ewangelią w sercu przejść poprzez życie w przyszłość, w którą zaprosiliśmy Chrystusa.” 


 Mszę św. sprawował sam Ordynariusz diecezji kaliskiej, Stanisław Napierała. W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na szczególny stosunek mieszkańców osiedla do Maryi. Mówiąc o Dobrzecu wspominał: „To obraz niezapomniany, obraz ukształtowany z budowli, z bloków, ale przede wszystkim wypełniony ludźmi”.  O samym powitaniu o parafianach stwierdził „Tak żeście Ją (Maryję) pięknie pozdrowili. I te dzieci, to był najpiękniejszy wątek w naszym spotkaniu z Maryją. Pamiętajcie, to spotkanie ma wymiar historyczny”. Wspominał także początki parafii  „Co tu było 30 lat temu? Pola, jeszcze starsi to pamiętają… Budowaliście tą parafię razem z Waszym Proboszczem. Dziś podążyliście do serca osiedla Dobrzec. A Maryja szła ulicami przez osiedle i swym matczynym wzrokiem spoglądała na wszystkich.” Ksiądz Biskup w kazanie wplótł także wątek Maryi, Królowej Pokoju, której obraz pobłogosławiony przez Ojca Świętego bł. Jana Pawła II, znajduje się w ołtarzu głównym, a także Pani Fatimskiej w znaku figury, która w procesji została poprowadzona z centrum Kalisza na osiedle Dobrzec kilkanaście lat temu. „Maryja ma wiele imion. Ludzie ciągle wymyślają jej nowe. Jednak Ona jest tak wielkim bogactwem, że nie można  jej ująć w wielu imionach. Dziś Maryja jest tu jako Jasnogórska Matka i Królowa. Maryja jest tutaj. Ktoś pomyśli, cóż to wielkiego, ale trzeba umieć na nowo odczytać otaczającą ją rzeczywistość… Kochani, dzisiaj ta świątynia dopiero jest Kościołem, bo wypełniają ją wierni”.


 Kolejnym ważnym punktem nawiedzenia był Apel Jasnogórski poprowadzony przez o. misjonarza Jarosława. Zgromadził on bardzo wielu wiernych. Ze świecami i śpiewem na ustach wierni modlili się słowami różańca oraz pieśni „Ave Maryja”.

O 24.00 odprawiona została Msza św. z udziałem księży pochodzących z parafii oraz kiedyś w niej pracujących.


 Godziny od 2.00 do 7.00 były przeznaczone na czuwania poszczególnych grup oraz poszczególnych ulic parafii. Na Mszy św. o g. 8.00 licznie przybyła młodzież, zwłaszcza z Gimnazjum im. Jana Pawła II , o g. 9.30  dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 17 kl. starsze.
 Na obu Mszach św. uczestnikom udzielono specjalnym błogosławieństwem przed obrazem. Godz. 10.30 to Msza dla chorych i starszych, zaś 12.00  dla dzieci przedszkolnych,  niemowląt i ze Szkoły Podstawowej nr 17 kl. młodsze, także ze specjalnym błogosławieństwem.


Spotkanie z Maryją dobiegło końca, gdy o godz. 15.00 rozpoczęła się Msza św. Pożegnania, która ponownie zgromadziła licznie wiernych. Przewodniczył  jej ks. prał. Stanisław Tofil. W czasie tej Eucharystii poświęcone zostały obrazy MB Częstochowskiej, które przynieśli ze sobą wierni. Tuż po Mszy św. i pożegnaniu przez rodzinę z parafii, Ksiądz Prałat zawierzył całą parafię Matce Bożej Częstochowskiej. „Jasnogórska Pani, Matko Chrystusa, Matko nasza. Stojąc dziś u Twych stóp, Najukochańsza Matko, wraz z księżmi posługującymi w naszej Parafii zawierzam Tobie całą naszą wspólnotę parafialną, wszystkie Rodziny, dzieci i młodzież, ludzi starszych, samotnych, osoby naznaczone stygmatem cierpienia. Zawierzam Ci dzieło blisko 25-letniej historii budowania naszego kościoła, zarówno tego materialnego, jak i duchowego. I dzisiaj pierwszy raz w historii tejże parafii dziękuję Ci za Twoje wstawiennictwo u Boga w tamtym trudnym czasie”  mówił Ksiądz Stanisław.
Dlaczego tak licznie gromadziliśmy się przy Znaku Maryjnym? Zapewne pomogły nam rekolekcje, ale i nasze serca wyczuwają potrzebę bliskości matczynego Serca. Nade wszystko maryjna obecność w naszej parafii w znaku Obrazu Królowej Pokoju, pobłogosławionego przez Jana Pawła II, w znaku Figury Fatimskiej i od lat rozwijany tutaj kult maryjny, poprzez różne nabożeństwa - ma swoją siłę przyciągania ludzkich serc. Dobrze się czujemy przy Maryi w tych znakach i w tej świątyni.
 Nasze parafialne spotkanie z Czarną Madonną zakończyło się odprowadzeniem Obrazu do „Mariobusu”. Delegacja naszej parafii odwiozła Go do parafii św. Podwyższenia Krzyża w Szczypiornie. 

 Kolejne spotkanie? Być może wielu z  nas zdecyduje się na pieszą wędrówkę z Grupą Kremową, z rewizytą na Jasną Górę?

 

...#...