Jesteś tutaj: › AKTUALNOŚCI :: Św. Krzysztof- patron kierowców i podróżnych

Św. Krzysztof- patron kierowców i podróżnych

Dzisiaj (25.07) przypada wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców. Wszystkich kierowców zapraszamy do wspólnej modlitwy na Mszy Św. o godz. 18:30, po Mszy św. różaniec w intencji kierowców i błogosławieństwo pojazdów

Życie św. Krzysztofa nie jest dobrze udokumentowane. Ze źródeł pisanych wiadomo, że pochodził z Azji Mniejszej i że umarł śmiercią męczeńską około 250 roku podczas prześladowań w czasach cesarza Decjusza.

Kult tego świętego znany jest już od V wieku. Według podań ludowych a także według Złotej Legendy Jakuba de Voragine Krzysztof był olbrzymem, który próbując odpokutować swoje grzeszne życie zaczął przenosić na swoich ramionach ludzi przez rzekę Jordan. Pewnego dnia w nocy usłyszał głos dziecka proszący o przeniesienie na drugą stronę. Kiedy wziął dziecko na ręce poczuł ogromny ciężar, którego nie mógł radzić. Nie mogąc zrobić kroku Krzysztof zapytał się, kim jest dziecko, dziecko odpowiedziało, że jest Chrystusem, całym światem, który właśnie dźwiga. Podczas przenoszenia Chrystus wyjawił Krzysztofowi jego przyszłe losy i rychłą śmierć męczeńską. W prawosławiu Krzysztof przedstawiany jest, jako rycerz o głowie szakala z tarczą, włócznią i krzyżem. Prawosławni wierzą, że Krzysztof pochodził z biblijnego plemienia Kynekofalów, czyli psiogłowych. Krzysztof był olbrzymem o ogromnej sile, który szukał potężnego Pana, któremu mógłby służyć. Na początku służył królowi w swojej krainie, ale kiedy dowiedział się, że ten boi się Szatana to zaczął służyć Szatanowi. Po pewnym czasie dowiedział się, że Szatan boi się Chrystusa, dlatego tez wyruszył w poszukiwaniu go. Nie znalazłszy Chrystusa, aby odpokutować swoje grzechy zaczął przenosić ludzi przez Jordan. Historia kończy się tak samo jak w poprzednim wypadku. Według innego schematu psiogłowy musi ponieść śmierć męczeńską, aby zdobyć duszę. Krzysztof jest jednym z 14 wspomożycieli, patronuje pielgrzymom, flisakom, żeglarzom, kierowcom, modniarką oraz jest patronem lekkiej śmierci. Spojrzenie na św. Krzysztofa z rana przynosi ochronę przed złymi wydarzeniami na cały dzień. Święto św. Krzysztofa obchodzone jest 25 lipca. Podczas uroczystości święcone są pojazdy.