Jesteś tutaj: › Z życia Parafii › Dokumenty wymagane przy sakramentach
Dokumenty wymagane przy sakramentach

Kancelaria parafialna czynna
pn - pt: 8.00 - 9.00 i 16.30 - 18.00

Dokumenty wymagane przy sakramentach:

• CHRZEST

- akt urodzenia dziecka (odpis z USC)
    - wyciąg z akty ślubu kościelnego rodziców lub zaświadczenie o ślubie konkordatowym
    - dane o rodzicach chrzestnych (wyznanie rzymskokatolickie, wiek, dokładny adres zamieszkania)
    - zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary (musi to być osoba wierząca i praktykująca, nie związana żadnymi przeszkodami kanonicznymi, która przystąpi do spowiedzi i komunii świętej; osoba bierzmowana)
  • BIERZMOWANIE

- metryka chrztu
    - zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej lub ostatnie - świadectwo katechizacji
    - w przypadku osób starszych: świadectwo ukończenia katechezy szkolnej
    - wykazanie się znajomością prawdy wiary katolickiej
  • PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA

- metryka chrztu świętego dziecka
  • MAŁŻEŃSTWO

- aktualne, tj. z datą do 3 miesięcy wstecz, metryki chrztu
    - dowody osobiste
    - ostatnie świadectwo katechizacji
    - świadectwo bierzmowania
    - zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej i Poradni Rodzinnej
    - zaświadczenie z USC (niezbędne, gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne tzw. ślub konkordatowy), lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto ślub cywilny
  • POGRZEB KATOLICKI

- akt zgonu z USC
    - zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku(komunia święta), jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia ksiądz kapelan szpitala)