Jesteś tutaj: › AKTUALNOŚCI :: Miłosierdzie w naszym życiu

Miłosierdzie w naszym życiu

Czas Miłosierdzia

Uroczyste zakończenie Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia odbyło się w naszej diecezji 20 listopada w Wieruszowie, pod przewodnictwem J.E.Ks.Bp.Edwarda Janiaka, i zakończyła intronizacją Chrystusa Króla.  Uświadomiło nam, że Miłosierdzie Boże jest bardziej wyraźne, dojrzałe, jednoznaczne i ofiarne.

Jakie są owoce Roku Miłosierdzia? Każdy z nas musi odpowiedzieć we własnym sumieniu i we własnym sercu. Niech  w naszych rodzinach, wspólnotach i środowiskach będzie więcej wrażliwości na los naszych bliskich, sąsiadów i towarzyszy pracy. Nieśmy pomoc tam, gdzie jest ubóstwo materialne i duchowe. Wtedy ten Jubileusz Miłosierdzia zacznie wydawać dobre owoce. Dziś ludzie cierpią nie tylko z powodu naturalnych katastrof, ale przede wszystkim z powodu nienawiści, jaka zalega w ludzkich sercach. Dlatego jedyną nadzieją dla ludzi jest Miłosierdzie Boże. I jedyną godną człowieka odpowiedzią na miłosierdzie Boga jest nasze miłosierdzie - nasze rzeczywiste miłosierdzie wobec bliźniego. To jest sprawdzian autentyczności naszej wiary. Wiarygodność nasza weryfikuje się na drodze miłości miłosiernej i współczującej. Jest to podstawa do naszego codziennego rachunku sumienia i do stałego nawracania się. Niech to będzie   owocem  kończącego się Roku Miłosierdzia, ale nie kończącego się nigdy czasu miłosierdzia.
Miesiąc październik skupił naszą wspólnotę parafialną na modlitwie różańcowej, w której przez pośrednictwo Maryi wypraszaliśmy potrzebne wszystkim łaski i dary. Uroczystość  Chrystusa Króla  kończy rok liturgiczny. Dla naszej wspólnoty  jest to okazja wspomnienia  9  rocznicy   poświęcenia naszej świątyni  i konsekracji ołtarza. Dziękowaliśmy Panu Bogu za wszelkie dobro. Funkcjonalna i ogrzewana zimą świątynia jest naszym wspólnym dobrem, z którego jesteśmy dumni i o które  dbać winniśmy wszyscy.

Od pierwszej niedzieli Adwentu, tj. 27 listopada  będziemy sprawować Msze św. o Matce Bożej - roraty, na które już teraz serdecznie wszystkich zapraszamy. Niech wspólna modlitwa  zachęci nas  do wiarygodnego dawania świadectwa życiem i ponownego odkrycia  wiary wyznawanej ,  która  przybliży nas do Boga i człowieka. Adwent jest to czas  czuwania wraz z Maryją i  bogaty  w różne przeżycia społeczne i religijne. Ważna jest postawa „czuwania”.  Czuwaniu towarzyszy gotowość  słuchania i działania. Każda bezinteresowna pomoc powróci do nas zgodnie ze słowami: „Dawajcie a będzie wam dane..” W naszej parafii podejmowaliśmy i będziemy podejmować następujęce dzieła miłosierdzia.

W II Niedzielę Adwentu będziemy pamiętać o odradzającym się Kościele Katolickim na Wschodzie, który dzięki naszej wrażliwości i hojności, będzie mógł radośniej i ufniej przeżywać nie tylko święta Bożego Narodzenia, ale również  z większym spokojem patrzeć w przyszłość. Rekolekcje adwentowe  będą  bezpośrednim przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia a poprowadzi je w dniach 15 – 17 grudnia br. budowniczy kościoła w Mińsku – Białoruś.

Wzorem lat ubiegłych wiele rodzin przygotowywać  będzie  świąteczne paczki dla dzieci biednych z naszej wspólnoty. Uśmiech i wdzięczna modlitwa tych dzieci będzie nagrodą dla ofiarodawców.  Nabywane  świece wigilijne  w naszej świątyni wspierać będą  osoby objęte opieką Caritas-u. Poprzez trwającą  akcję „Makulatura na Misje”, współfinansujemy budowę studni w Sudanie I kilka innych dzieł dla chrześcijan w Afryce i na wschodzie. Będzie ona trwała w roku 2017 w każdy drugi weekend miesiąca.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia Krucjata Wyzwolenia Człowieka przygotowuje liturgię, w czasie której  kolejne  osóby podejmą  się „Duchowej  adopcji  dziecka poczętego” .Jest to szczególny dar. W dniu 13 grudnia trwać będziemy  na modlitwie wraz z Matką Bożą Fatimską  prosząc Ją o dar pokoju dla  naszej Ojczyzny w XXXV r.  rocznicę  stanu wojennego.

W wigilę Bożego Narodzenia przełamiemy się opłatkiem nabytym w naszej świątyni na znak wybaczenia, jedności i pokoju w rodzinach i wspólnocie.

Ks.Stanisław Tofil